Câștigătorii de anul acesta ai Critics’ Choice Awards

Scris pe 14 ianuarie 2019

“Roma” a obținut premiul pentru cel mai bun film, dar și pe cel pentru cel mai bun regizor, Alfonso Cuarón, la cea de-a 24-a ediție a Critics’ Choice Awards. Filmul a obținut și premiile pentru cea mai bună cinematografie și pe cel pentru cel mai bun film străin. “The Americans”, “The Marvelous Mrs. Maisel” și “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” au dominat clasamentele în zona producțiilor de televiziune.

În zona filmelor, starul din “Vice”, Christian Bale, a obținut premiul pentru cel mai bun actor, în timp ce Lady Gaga (“A Star Is Born”) și Glenn Close (“The Wife”) au obținut la egalitate premiul pentru cea mai bună actriță. Însă Lady Gaga a câștigat și premiul pentru cel mai bun cântec, “Shallow”.

Cel mai nominalizat film al anului, “The Favourite”, a obținut doar premiul pentru cea mai bună distribuție.

Iată mai jos lista câștigătorilor la principalele categorii.

FILM

Best Picture
“BlacKkKlansman”
“Black Panther”
“The Favourite”
“First Man”
“Green Book”
“If Beale Street Could Talk”
“Mary Poppins Returns”
“Roma” — WINNER
“A Star Is Born”
“Vice”

Best Actor
Christian Bale – “Vice” — WINNER
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate”
Ryan Gosling – “First Man”
Ethan Hawke – “First Reformed”
Rami Malek – “Bohemian Rhapsody”
Viggo Mortensen – “Green Book”

Best Actress (TIE)
Yalitza Aparicio – “Roma”
Emily Blunt – “Mary Poppins Returns”
Glenn Close – “The Wife” — WINNER
Toni Collette – “Hereditary”
Olivia Colman – “The Favourite”
Lady Gaga – “A Star Is Born” — WINNER
Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?”

Best Supporting Actor
Mahershala Ali – “Green Book” — WINNER
Timothée Chalamet – “Beautiful Boy”
Adam Driver – “BlacKkKlansman”
Sam Elliott – “A Star Is Born”
Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?”
Michael B. Jordan – “Black Panther”

Best Supporting Actress
Amy Adams – “Vice”
Claire Foy – “First Man”
Nicole Kidman – “Boy Erased”
Regina King – “If Beale Street Could Talk” — WINNER
Emma Stone – “The Favourite”
Rachel Weisz – “The Favourite”

Best Director
Damien Chazelle – “First Man”
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Alfonso Cuarón – “Roma” — WINNER
Peter Farrelly – “Green Book”
Yorgos Lanthimos – “The Favourite”
Spike Lee – “BlacKkKlansman”
Adam McKay – “Vice”

Best Action Movie
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther”
“Deadpool 2”
“Mission: Impossible – Fallout” — WINNER
“Ready Player One”
“Widows”

Best Comedy
“Crazy Rich Asians” — WINNER
“Deadpool 2”
“The Death of Stalin”
“The Favourite”
“Game Night”
“Sorry to Bother You”

Best Sci-Fi or Horror Movie
“Annihilation”
“Halloween”
“Hereditary”
“A Quiet Place” — WINNER
“Suspiria”

Best Foreign Language Film
“Burning”
“Capernaum”
“Cold War”
“Roma” — WINNER
“Shoplifters”

Best Song
“All the Stars” from “Black Panther”
“Girl in the Movies” from “Dumplin’”
“I’ll Fight” from “RBG”
“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns”
“Shallow” from “A Star Is Born” — WINNER
“Trip a Little Light Fantastic” from “Mary Poppins Returns”

TELEVISION

Best Drama Series
“The Americans” (FX) — WINNER
“Better Call Saul” (AMC)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Homecoming” (Amazon)
“Killing Eve” (BBC America)
“My Brilliant Friend” (HBO)
“Pose” (FX)
“Succession” (HBO)

Best Actor in a Drama Series
Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC)
Diego Luna – “Narcos: Mexico” (Netflix)
Richard Madden – “Bodyguard” (Netflix)
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Billy Porter – “Pose” (FX)
Matthew Rhys – “The Americans” (FX) — WINNER
Milo Ventimiglia – “This Is Us” (NBC)

Best Actress in a Drama Series
Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America)
Maggie Gyllenhaal – “The Deuce” (HBO)
Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Sandra Oh – “Killing Eve” (BBC America) — WINNER
Elizabeth Olsen – “Sorry For Your Loss” (Facebook Watch)
Julia Roberts – “Homecoming” (Amazon)
Keri Russell – “The Americans” (FX)

Best Supporting Actor in a Drama Series
Richard Cabral – “Mayans M.C.” (FX)
Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime)
Noah Emmerich – “The Americans” (FX) — WINNER
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO)
Richard Schiff – “The Good Doctor” (ABC)
Shea Whigham – “Homecoming” (Amazon)

Best Supporting Actress in a Drama Series
Dina Shihabi – “Jack Ryan” (Amazon)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Thandie Newton – “Westworld” (HBO) — WINNER
Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)
Yvonne Strahovski – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Holly Taylor – “The Americans” (FX)

Best Comedy Series
“Atlanta” (FX)
“Barry” (HBO)
“The Good Place” (NBC)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) — WINNER
“The Middle” (ABC)
“One Day at a Time” (Netflix)
“Schitt’s Creek” (Pop)

Best Limited Series
“A Very English Scandal” (Amazon)
“American Vandal” (Netflix)
“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) — WINNER
“Escape at Dannemora” (Showtime)
“Genius: Picasso” (National Geographic)
“Sharp Objects” (HBO)

Best Movie Made for Television
“Icebox” (HBO)
“Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) — WINNER
“King Lear” (Amazon)
“My Dinner with Hervé” (HBO)
“Notes from the Field” (HBO)
“The Tale” (HBO)

Best Animated Series
“Adventure Time” (Cartoon Network)
“Archer” (FX)
“Bob’s Burgers” (Fox)
“BoJack Horseman” (Netflix) — WINNER
“The Simpsons” (Fox)
“South Park” (Comedy Central)


Current track

Title

Artist

Background