Câștigătorii Premiilor Grammy

Scris pe 11 februarie 2019

Femeile și hip-hop-ul au dominat cea de-a 61-a ediție a Premiilor Grammy.

Kacey Musgraves, Lady Gaga, Cardi B și Childish Gambino au fost printre marii câștigători ai ceremoniei de duminică. Musgraves a luat acasă unul din cele patru cele mai importante premii ale serii, pentru albumul anului. Pesa lui Gambino, “This Is America”, a intrat în istorie ca prima piesă hip-hop care a obținut atât premiul pentru piesa anului cât și pe cel pentru înregistrarea anului.

Cardi B a devenit prima femeie care pleacă acasă cu un Grammy pentru un album rap.

Lady Gaga a obținut trei premii, iar Drake a surprins audiența cu discursul său de acceptare a premiului pentru cea mai bună piesă rap, “God’s Plan”, pentru că în general e destul de timid când vine vorba de ceremonii. Dua Lipa a fost desemnată cel mai bun artist debutant.

Gazda ceremoniei din Los Angeles a fost Alicia Keys, o obișnuită a scenei Grammy, pentru că are 15 premii la activ.

Iată mai jos lista principalelor categorii.

GENERAL FIELD

Record Of The Year:
“I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
“The Joke” — Brandi Carlile
“This Is America” — Childish Gambino (WINNER)
“God’s Plan” — Drake
“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper
“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA
“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage
“The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Album Of The Year:
“Invasion Of Privacy” — Cardi B
“By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile
“Scorpion” — Drake
“H.E.R.” — H.E.R.
“Beerbongs & Bentleys” — Post Malone
“Dirty Computer” — Janelle Monáe
“Golden Hour” — Kacey Musgraves (WINNER)
“Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists)

Song Of The Year:
“All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
“In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
“The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
“This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) (WINNER)

Best New Artist:
Chloe x Halle
Luke Combs
Greta Van Fleet
H.E.R.
Dua Lipa (WINNER)
Margo Price
Bebe Rexha
Jorja Smith

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:
“Colors” — Beck
“Havana (Live)” — Camila Cabello
“God Is A Woman” — Ariana Grande
“Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga (WINNER)
“Better Now” — Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance:
“Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
“Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys
“‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall
“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper (WINNER)
“Girls Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B
“Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
“The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Best Traditional Pop Vocal Album:
“Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall
“My Way” — Willie Nelson (WINNER)
“Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter
“Standards (DELUXE)” — Seal
“The Music…The Mem’ries…The Magic!” — Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album:
“Camila” — Camila Cabello
“Meaning Of Life” — Kelly Clarkson
“Sweetener” — Ariana Grande (WINNER)
“Shawn Mendes” — Shawn Mendes
“Beautiful Trauma” — P!nk
“Reputation” — Taylor Swift

ROCK FIELD

Best Rock Performance:
“Four Out Of Five” —Arctic Monkeys
“When Bad Does Good” — Chris Cornell (WINNER)
“Made An America” — The Fever 333
“Highway Tune” — Greta Van Fleet
“Uncomfortable” — Halestorm

Best Metal Performance:
“Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me
“Honeycomb” — Deafheaven
“Electric Messiah” — High On Fire (WINNER)
“Betrayer” — Trivium
“On My Teeth — Underoath

Best Rock Song:
“Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
“Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)
“Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent) (WINNER)
“Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

Best Rock Album:
“Rainier Fog” — Alice In Chains
“M A N I A” — Fall Out Boy
“Prequelle — Ghost
“From The Fires” — Greta Van Fleet (WINNER)
“Pacific Daydream” — Weezer

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:
“Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys
“Colors” — Beck (WINNER)
“Utopia” — Björk
“American Utopia” — David Byrne
“Masseduction” — St. Vincent

R&B FIELD

Best R&B Performance:
“Long As I Live” — Toni Braxton
“Summer” — The Carters
“Y O Y” — Lalah Hathaway
“Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar (WINNER)
“First Began” — PJ Morton

Best Traditional R&B Performance:
“Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges (WINNER, TIE)
“Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette
“Honest” — MAJOR.
“How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba (WINNER, TIE)
“Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song:
“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) (WINNER)
“Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
“Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
“Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
“Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Best Urban Contemporary Album:
“Everything Is Love” — The Carters (WINNER)
“The Kids Are Alright “— Chloe x Halle
“Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz
“War & Leisure” — Miguel
“Ventriloquism” — Meshell Ndegeocello

Best R&B Album:
“Sex & Cigarettes” — Toni Braxton
“Good Thing” — Leon Bridges
“Honestly” — Lalah Hathaway
“H.E.R.” — H.E.R. (WINNER)
“Gumbo Unplugged (Live)” — PJ Morton

RAP FIELD

Best Rap Performance:
“Be Careful” — Cardi B
“Nice For What” — Drake
“King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake (WINNER, TIE)
“Bubblin” — Anderson .Paak (WINNER, TIE)
“Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

Best Rap/Sung Performance:
“Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink
“Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole
“This Is America” — Childish Gambino (WINNER)
“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA
“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song:
“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) (WINNER)
“King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)
“Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
“Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)
“Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

Best Rap Album:
“Invasion Of Privacy” — Cardi B (WINNER)
“Swimming” — Mac Miller
“Victory Lap” — Nipsey Hussle
“Daytona” — Pusha T
“Astroworld” — Travis Scott

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:
“Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn
“Mona Lisas And Mad Hatters” — Maren Morris
“Butterflies” — Kacey Musgraves (WINNER)
“Millionaire” — Chris Stapleton
“Parallel Line” — Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance:
“Shoot Me Straight” — Brothers Osborne
“Tequila” — Dan + Shay (WINNER)
”When Someone Stops Loving You” — Little Big Town
“Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill
“Meant To Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia Line

Best Country Song:
“Break Up In The End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)
“Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)
“I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)
“Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves) (WINNER)
“Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)
“When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

Best Country Album:
“Unapologetically” — Kelsea Ballerini
“Port Saint Joe” — Brothers Osborne
“Girl Going Nowhere” — Ashley McBryde
“Golden Hour” — Kacey Musgraves (WINNER)
“From A Room: Volume 2” — Chris Stapleton


Current track

Title

Artist

Background