Cine-a luat Oscar-ul acasă?

Scris pe 25 februarie 2019

“Bohemian Rhapsody” e marele premiat al celei de-a 91-a gale a Premiilor Oscar, luând acasă patru premii, cele pentru Cel mai bun actor în rol principal, Editare de film, Mixaj de sunet și Editare de sunet.

La mică distanță a fost urmat de “Roma”, “Black Panther” și “Green Book”, fiecare cu câte trei premii. “Green Book” a plecat cu premiile pentru Cel mai bun film, Cel mai bun scenariu original și Cel mai bun actor în rol principal. Pe lângă premiul pentru Cel mai bun film străin, “Roma”  a obținut și premiile pentru Cel ami bun regizor și Imagine, pentru Alfonso Cuaron, în timp ce “Black Panther” a câștigat, surprinzător în categoriile Production design, Costume design și Coloană sonoră originală.

În ce privește actorii, Olivia Colman a câștigat premiul pentru Cea mai bună actriță în rol principal, în defavoarea concurentelor Yalitza Aparicio, Melissa McCarthy, Lady Gaga și Glenn Close. Toată lumea se aștepta ca Glenn Close, care câștigase deja un Glob de Aur și un premiu SAG pentru rolul din “The Wife”, să primească primul Oscar după șapte nominalizări, dar nu s-a întâmplat. S-a întâmplat însă pentru Rami Malek, care a primit premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal din “Bohemian Rhapsody”.

O mulțime de celebrități au oferit premiile, printre ele numărându-se chef-ul Jose Andres, Dana Carvey, Queen Latifah, congresman-ul John Lewis, Diego Luna, Tom Morello, Mike Myers, Trevor Noah, Amandla Stenberg, Barbra Streisand sau Serena Williams.

Iată mai jos lista câștigătorilor:

Best Picture

“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“Bohemian Rhapsody”
“The Favourite”
“Green Book” (WINNER)
“Roma”
“A Star Is Born”
“Vice”

Director

Spike Lee, “BlacKkKlansman”
Pawel Pawlikowski, “Cold War”
Yorgos Lanthimos, “The Favourite”
Alfonso Cuarón, “Roma” (WINNER)
Adam McKay, “Vice”

Lead Actress

Yalitza Aparicio, “Roma”
Glenn Close, “The Wife”
Olivia Colman, “The Favourite” (WINNER)
Lady Gaga, “A Star Is Born”
Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”

Lead Actor

Christian Bale, “Vice”
Bradley Cooper, “A Star Is Born”
Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate”
Rami Malek, “Bohemian Rhapsody” (WINNER)
Viggo Mortensen, “Green Book”

Original Song

“All The Stars” from “Black Panther” by Kendrick Lamar, SZA
“I’ll Fight” from “RBG” by Diane Warren, Jennifer Hudson
“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns” by Marc Shaiman, Scott Wittman
“Shallow” from “A Star Is Born” by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt and Benjamin Rice (WINNER)
“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” from “The Ballad of Buster Scruggs” by David Rawlings and Gillian Welch

Original Score

“BlacKkKlansman,” Terence Blanchard
“Black Panther,” Ludwig Goransson (WINNER)
“If Beale Street Could Talk,” Nicholas Britell
“Isle of Dogs,” Alexandre Desplat
“Mary Poppins Returns,” Marc Shaiman, Scott Wittman

Adapted Screenplay

“The Ballad of Buster Scruggs,” Joel Coen , Ethan Coen
“BlacKkKlansman,” Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee (WINNER)
“Can You Ever Forgive Me?,” Nicole Holofcener and Jeff Whitty
“If Beale Street Could Talk,” Barry Jenkins
“A Star Is Born,” Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

Original Screenplay

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly (WINNER)
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Live Action Short Film

“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv (WINNER)

Visual Effects

“Avengers: Infinity War”
“Christopher Robin”
“First Man” (WINNER)
“Ready Player One”
“Solo: A Star Wars Story”

Documentary Short Subject

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi (WINNER)

Animated Short

“Animal Behaviour,” Alison Snowden, David Fine
“Bao,” Domee Shi (WINNER)
“Late Afternoon,” Louise Bagnall
“One Small Step,” Andrew Chesworth, Bobby Pontillas
“Weekends,” Trevor Jimenez

Animated Feature

“Incredibles 2,” Brad Bird
“Isle of Dogs,” Wes Anderson
“Mirai,” Mamoru Hosoda
“Ralph Breaks the Internet,” Rich Moore, Phil Johnston
“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman (WINNER)

Supporting Actor

Mahershala Ali, “Green Book” (WINNER)
Adam Driver, “BlacKkKlansman”
Sam Elliott, “A Star Is Born”
Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”
Sam Rockwell, “Vice”

Film Editing

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman (WINNER)
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Foreign Language Film

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico) (WINNER)
“Shoplifters” (Japan)

Sound Mixing

“Black Panther,” Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin
“Bohemian Rhapsody,” Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali (WINNER)
“First Man,” Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis
“Roma,” Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio García
“A Star Is Born,” Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow

Sound Editing

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst (WINNER)
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Cinematography

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón (WINNER)
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Production Design

“Black Panther,” Hannah Beachler (WINNER)
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Costume Design

“The Ballad of Buster Scruggs,” Mary Zophres
“Black Panther,” Ruth E. Carter (WINNER)
“The Favourite,” Sandy Powell
“Mary Poppins Returns,” Sandy Powell
“Mary Queen of Scots,” Alexandra Byrne

Makeup and Hairstyling

“Border,” Göran Lundström and Pamela Goldammer
“Mary Queen of Scots,” Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks
“Vice,” Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia Dehaney (WINNER)

Documentary Feature

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi (WINNER)
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Supporting Actress

Amy Adams, “Vice”
Marina de Tavira, “Roma”
Regina King, “If Beale Street Could Talk” (WINNER)
Emma Stone, “The Favourite”
Rachel Weisz, “The Favourite”


Current track

Title

Artist

Background